Źródło: AC Group, Materiały prasowe

Kanały wentylacyjne i ich rodzaje

Na co dzień nie zwracamy na to uwagi – świeże powietrze w pomieszczeniach to dla nas coś oczywistego. Kluczowym elementem tej instalacji są kanały wentylacyjne, które odpowiadają właśnie za cyrkulację świeżego powietrza w pomieszczeniach. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o rodzajach kanałów wentylacyjnych i ich określonych przewagach.

Wentylacja grawitacyjna to system niezbędny w każdym budynku, a kanały wentylacyjne stanowią jej podstawowy element – powinny być doprowadzone do każdego pomieszczenia.

Z czego wykonane są kanały wentylacyjne?

W instalacjach wykorzystywane są sztywne i elastyczne kanały wentylacyjne. Te pierwsze wykonane są zwykle ze stali, ocynkowanej. Najczęściej wykorzystuje się je w budynkach przemysłowych, gdyż cechują się dużą wytrzymałością, a także odpornością na czynniki mechaniczne oraz działanie różnych czynników środowiskowych. Rzadziej stosowane są w inwestycjach mieszkaniowych.

Jeśli chodzi o elastyczne kanały wentylacyjne, to są one wytwarzane z metalizowanej folii PCV. W instalacjach wentylacyjnych potrzebne są różnego rodzaju złączki i właśnie tutaj dobrze spisują się elementy elastyczne. Ich zalety to także łatwość montażu i niższy koszt.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Dobór odpowiednich kanałów wentylacyjnych jest bardzo ważny – to właśnie od nich będzie zależała jakość powietrza we wnętrzach. Plan instalacji musi uwzględniać takie czynniki jak wymagana przepustowość, charakter użytkowania pomieszczeń w budynku czy ilość dostępnego miejsca.

Dobór odpowiednich kanałów wentylacyjnych jest bardzo ważny – to właśnie od nich będzie zależała jakość powietrza we wnętrzach. Plan instalacji musi uwzględniać takie czynniki jak wymagana przepustowość, charakter użytkowania pomieszczeń w budynku czy ilość dostępnego miejsca.

Można wymienić następujące rodzaje kanałów wentylacyjnych:

  1. Prostokątne kanały wentylacyjne, wykonane najczęściej z blachy ocynkowanej. Wyróżnia je niska wysokość przy zachowaniu dużej przepustowości powietrza.  Swoje zastosowanie najczęściej znajdują w obiektach:
    a. przemysłowych,
    b. produkcyjnych,
    c. usługowych.
  2. Okrągłe kanały wentylacyjne, wykonane najczęściej z blachy ocynkowanej. Najczęstsze zastosowanie znajdują w budownictwie mieszkaniowym. Cechują się bardzo łatwym montażem. Kolejną ich odmianą to kanały wykonane z tworzywa sztucznego. Wyróżnia je niewielka średnica, co ułatwia ich montaż np. podtynkowy jak i w wylewkach podłogowych.
  1. Owalne kanały wentylacyjne, to tzw. kompromis pomiędzy elementami prostokątnymi a okrągłymi. Cechuje je mniejsze zużycie dodatkowej izolacji, co zwiększa ich możliwość przepustowości powietrza.
  2. Elastyczne kanały wentylacyjne, wykonane głównie z folii PCV. Zastosowanie znajdują w połączeniu „sztywnych” kanałów wentylacyjnych jako element zapobiegający przenoszeniu drgań na instalacji, lub dodatkowo izolowane jako połączenie wytłumiające hałas.

W praktyce bardzo często łączy się poszczególne typy kanałów wentylacyjnych, szczególnie jeśli chodzi o kanały sztywne i elastyczn