Żródło: Unsplash Scott Webb

Komfort energetyczny czyli magazyny energii

Magazyny energii to urządzenia, które mają za zadanie gromadzić nadwyżki wytworzonego prądu. W ostatnim czasie rozwiązania te zdecydowanie zyskują na popularności, przede wszystkim dzięki instalacjom fotowoltaicznym.

Na czym to polega?

Standardowo wytworzona energia zużywana jest na potrzeby bieżące, a jej nadwyżka zostaje dostarczona do sieci energetycznej. W momencie, gdy panele fotowoltaiczne nie mogą wytworzyć odpowiedniej ilości energii, możemy skorzystać z tej nadwyżki, ale nie za darmo – 20-30% tej nadwyżki pobiera za jej przechowywanie zakład energetyczny. Magazyn energii pozwala uniknąć tej “zapłaty” i uniezależnić się od dostawcy zewnętrznego.

Magazyn energii – dla kogo?

Magazyny energii sprawdzą się zarówno dla przedsiębiorców, jak i użytkowników indywidualnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże – magazynowanie jej pozwala na stały dostęp i ogranicza ewentualne awarie, spowodowane brakiem dostaw energii. Nawet kiedy w sieci nie będzie prądu, będziemy mieć własny, a praca przedsiębiorstwa nie zostanie przerwana. To także doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zużycie prądu jest mniejsze w ciągu dnia, a wzrasta wieczorami lub nocą – panele fotowoltaiczne wytwarzają energię, kiedy świeci słońce i nie magazynują jej. Niewykorzystana energia jest oddawana. W przypadku zainstalowania magazynu energii, byłaby “odłożona” i można byłoby z niej skorzystać dowolnym momencie.

Magazyny energii dla firm

Niewątpliwie inwestycja w magazyn energii, to dobra decyzja w przypadku firm, szczególnie takich które dysponują instalacją fotowoltaiczną o mocy 50kWp.

Korzyści:

  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii na potrzeby własnego przedsiębiorstwa, bez żadnych strat

  • nieprzerwane dostawy prądu, mimo awarii u dostawcy

  • brak negatywnego wpływu na środowisko – rozwiązanie w pełni ekologiczne

  • niezależność energetyczna

  • minimalizacja skutków obciążeń sieci

  • możliwość zastosowania i dostawy energii nawet w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci

  • brak zakłóceń i płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa

ESS – Energy Solar Systems to systemy magazynowania energii dla dużych odbiorców. Przerwa w dostawie prądu, awaria, zakłócenia bardzo niekorzystanie wpływają na funkcjonowanie takich przedsiębiorstw, dlatego magazyny energii to ważny krok w ich rozwoju.

Intensywny rozwój rynku fotowoltaiki pozwala na zwiększanie parametrów pojemnościowych i mocowych baterii, a także wydłużanie ich żywotności.

Magazyn energii dla domu

Najbardziej problematycznym czynnikiem dla klientów indywidualnych jest zwykle cena magazynu energii, która wydłuża czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Tendencje rynkowe i coraz większe zainteresowanie tematem również na rynku B2C, dają nadzieję na zmiany cen i ich zmniejszanie – wspominają o tym już autorzy raportu SolarPower Europe. Podobnie było kilka lat temu z instalacjami fotowoltaicznymi, których ceny z roku na rok znacząco się obniżyły i stały się bardzo popularne w Polsce.

Rozproszone magazyny energii u odbiorców docelowych są szansą na zwiększanie niezawodności sieci. Na terenach, gdzie awarii jest najwięcej, takie rozwiązanie umożliwiłoby funkcjonowanie w systemie wyspowym przez określony czas, do usunięcia awarii. W Polsce na ten moment nie ma jednak dopłat ani innych zachęt do magazynowania energii u siebie, ale miejmy nadzieję, że za jakiś czas się to zmieni.