Fot. Marcin Boruń, Browary Warszawskie, L’Oréal

Chronieni przed hałasem czyli planujemy komfort akustyczny

Wielu pracowników biurowych w ostatnich miesiącach miało okazję spróbować pracy zdalnej. Część osób z utęsknieniem czekała na powrót do swoich open speców, które są przestrzeniami uznawanymi za pobudzające kreatywność i sprzyjającymi pracy zespołowej. W wielu przypadkach pracownicy mieli problem z ponownym zaklimatyzowaniem się w biurze ze względu na poziom szumów i hałasów, które ich dekoncentrowały – przekonali się, jak istotny w codziennej pracy jest komfort akustyczny.

Akustyka przestrzeni biurowych to temat bardzo obszerny i ważny – zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu dotyczącą tej kwestii.

Ponad 85% pracowników biur typu open space uważa, że przestrzenie te są zbyt głośne*. Hałas sprawia, że szybciej się męczymy, denerwujemy, częściej odrywamy się od pracy, a nasze przerwy się przedłużają – nasza wydajność spada nawet o 2/3. Niestety, w takiej atmosferze jesteśmy dużo mniej odporni na stres i popełniamy więcej błędów. Badania przekonują, że w miejscach, w których pracodawcy zadbali o odpowiedni komfort akustyczny wydajność ich pracowników wzrosła o prawie 50%.**

Jak walczyć z hałasem w biurze?

Rozmowy prowadzone w biurze, dźwięk drukujących się dokumentów, przesuwanie krzesła – wszystkie fale dźwiękowe, które zderzą się z twardymi powierzchniami typu okno, tworzą falę energii, czyli hałas, odbijający się od nich i powodujący jeszcze większy wzrost nieprzyjemnych dla człowieka dźwięków. Czy jest jakiś sposób by tego typu problemy sprawnie rozwiązać?

Aby odzyskać kontrolę nad akustyką pomieszczenia, należy wykonać odpowiednie pomiary, a następnie skorzystać z materiałów, które tłumią i pochłaniają fale dźwiękowe oraz zapobiegają rozchodzeniu się głosów po pomieszczeniu. Oczywiście uzyskanie odpowiednich parametrów nie jest łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe. Zastosowane rozwiązania nie sprawią, że w pomieszczeniu pojawi się cisza, ale pozwolą na obniżenie czynników rozpraszających do poziomu akceptowalnego.

Do najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w pomieszczeniach biurowych w celu poprawy komfortu akustycznego można zaliczyć panele akustyczne, ekrany, wyspy sufitowe czy ścianki działowe. Produkty te często wykonuje się z filcu lub specjalnych włókien, coraz częściej można tu jednak dostrzec materiały pochodzące z recyklingu. Coraz bardziej popularne są specjalne budki telefoniczne, w których pracownicy mogą prowadzić rozmowy, bez zakłócania spokoju pozostałej części zespołu. Chłonność akustyczną mają również meble czy wykładziny podłogowe – czasem wystarczą niewielkie zmiany, by hałaś stał się mniej uciążliwy.

Instalacje też generują hałas

Nie tylko użytkownicy przestrzeni biurowych odpowiadają za powstający we wnętrzach hałas. Często znaczącą winę za brak komfortowej ciszy ponoszą instalacje np. wentylacyjne lub sanitarne, które nie zostały odpowiednio zaizolowane. Problemem stają się także niedopatrzenia przy ustalaniu, jaki wpływ budynek będzie miał na środowisko zewnętrzne.

Głównymi źródłami hałasu są najczęściej wentylatory na wlocie i wylocie do centrali, chłodnice, nagrzewnice, przepustnice, nawiewniki powietrza (gdy są nieodpowiednio dobrane), przewody transportujące. Urządzenia te generują nieprzyjemne dźwięki w przypadku przewymiarowania, niewłaściwego montażu (nieodpowiednie mocowanie do ścian czy sufitu, nieszczelności itp.), a nierzadko niewłaściwej konserwacji. Trzeba pamiętać, że każde urządzenie ma określone warunki pracy i należy je okresowo serwisować, by zachować ich żywotność i optymalne działanie.

Dobre praktyki zaczynamy od siebie

AC Group jako firma, której misja mieści się w haśle “Projektujemy komfort”, przedsiębiorca świadomy i dbający o najwyższe standardy oferuje wykonywanie pomiarów akustycznych poziomów dźwięku w pomieszczeniach biurowych zgodnie z obowiązującymi normami.
Pomiary tła akustycznego oraz poziomu hałasu generowanego przez działanie urządzeń wyposażenia technicznego wykonujemy profesjonalnym analizatorem dźwięku i drgań klasy 1 wraz z kalibratorem akustycznym klasy 1.
W naszym biurze również zadbaliśmy o najwyższe standardy akustyczne – zależy nam na doskonałej komunikacji wewnątrz zespołów oraz skupieniu na realizacji celów naszych partnerów i klientów.

Podsumowując, odpowiednia akustyka oznacza:

  • Lepsze samopoczucie
  • Satysfakcję z pracy
  • Odpowiednią koncentrację i komunikację
  • Mniejszy stres
  • Mniejszą liczbę błędów oraz większą precyzję

Stosowanie się do określonych norm, uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych nie jest łatwe, ale jest to obowiązkowy element nowoczesnej inwestycji biurowej i mieszkalnej. Hałas z naszego otoczenia nie zniknie, ale zostanie ograniczony do poziomu akceptowalnego.

Już wkrótce na naszym blogu pojawi się kontynuacja tego tematu – osoby zainteresowane kwestią komfortu akustycznego zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

 

* Źródło danych: Raport Jabra, ** Źródło danych: Rockfon