Nie ulega wątpliwości, że klimatyzacja musi być czysta. To ona odpowiada za jakość powietrza w pomieszczeniach. Nikt z nas nie chce wdychać zalegającego w niej kurzu, pleśni, bakterii – a tak się dzieje, kiedy urządzenia nie są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Urządzenia klimatyzacyjne zbierają wilgoć, która jest świetnym środowiskiem dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, które mogą prowadzić do alergii i różnych dolegliwości ze strony układu oddechowego m.in. kaszlu, kataru czy zapalenia spojówek. Z czasem z takich klimatyzatorów zaczyna się wydobywać również nieprzyjemny zapach. To znak, że termin serwisowania minął już wiele miesięcy temu.
Jak często serwisować klimatyzację?
W polskim prawie nie znajdziemy przepisów mówiących o tym, kiedy należy dokonywać serwisu klimatyzacji, a jedynie zapis o tym, że trzeba dokonywać ich konserwacji tak, by nie doszło do awarii. Wiosna to doskonały czas na sprawdzenie instalacji klimatyzacyjnej przed sezonem letnim, kiedy niezbędna będzie jej bezawaryjna, wydajna praca. Gdy temperatury za oknem sięgają wysokich poziomów, klimatyzatory gwarantują nam odpowiedni komfort pracy czy odpoczynku. Ale to nie jedyny czas kiedy warto zrobić przegląd tej instalacji – jeśli w okresie zimowym planujemy dogrzewać pomieszczenia w ten sposób, drugi serwis należy wykonać przed sezonem grzewczym. Niestety wiele osób zapomina o cyklicznych przeglądach wzywając specjalistów dopiero w momencie, kiedy urządzenie w zasadzie już nie działa. Aby nie dopuszczać do tego typu sytuacji, warto umówić się na stały, cykliczny serwis z pracownikami AC Group.
Czynności serwisujące
Na co zwracamy szczególną uwagę podczas serwisu klimatyzacji? Kilka ważnych aspektów:
– mycie, czyszczenie i dezynfekcja skraplaczy
– czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekcja jednostek wewnętrznych
– sprawdzenie poprawności pracy sprężarek
– sprawdzenie pracy wentylatorów
– sprawdzenie instalacji freonowej
– sprawdzenie izolacji termicznej
– sprawdzenie drożności odpływu skroplin
– sprawdzenie połączeń elektrycznych
– pomiary temperatur oraz ciśnień roboczych
– sprawdzenie szczelności układu
Pamiętajmy, że poprawnie działająca klimatyzacja wychwytuje z powietrza różne mikroorganizmy, zanieczyszczenia, pyłki, dlatego poleca się ją osobom mającym problemy z alergią czy astmą. Choć wewnątrz niej jest wilgotno, jej praca polega również na lekkim osuszeniu powietrza, by bakterie i inne drobnoustroje miały trudniejsze warunki do namnażania się, a nam oddychało się lepiej.