Żródło: AC Group

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Pandemia znacząco wpłynęła na nasz tryb życia. W dużej mierze przeszliśmy na “tryb zdalny” – nasze biura, firmy, szkoły, przedszkola, kluby fitness i strefy rozrywki przeniosły się do domów. Coraz bardziej dbamy o własny komfort i bezpieczeństwo, starając się poprawić warunki tu istniejące. Właśnie dlatego ważne jest, by zainteresować się jakością powietrza, w pomieszczeniach, w których spędzamy większość swojego czasu. O jego jakość powinna dbać prawidłowa wentylacja.

Zadaniem wentylacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza wewnątrz domu, na świeże pochodzące z zewnątrz. Nieprawidłowy obieg powietrza, może odbić się nie tylko na stanie technicznym budynków, ale przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie. Jest to duży problem, pojawiający się szczególnie często w lokalach termomodernizowanych.

Dobre samopoczucie

W pomieszczeniach nieodpowiednio wentylowanych, zaczynamy odczuwać bóle głowy, zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. W domu, gdzie nie działa wentylacja źle będą się czuć alergicy i astmatycy, częściej będziemy chorować też na infekcje górnych dróg oddechowych.
Część osób uważa, że wietrzenie pomieszczeń zagwarantuje odpowiednią wentylację. Niestety, nie jest to możliwe. Otwieranie okien z pewnością poprawia cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – nasze samopoczucie, ale nie jest to czynność wykonywana regularnie, a co więcej, nie zawsze jest możliwa jej realizacja przez odpowiednio długi czas (np. ze względu na zbyt niskie temperatury na zewnątrz).

Efektywność energetyczna a wentylacja

Wentylacja wiąże się także ze zużyciem energii grzewczej. W budownictwie stosuje się obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań oraz materiałów, które mają zapewnić energooszczędność naszych domów i lokali biurowych. Dążymy do oszczędności energetycznej, która powoduje bardzo dużą szczelność. Wentylacja grawitacyjna, która powinna mieć zapewniony stały dopływ powietrza, nie może poprawnie działać w tak szczelnym budynku. Wentylacja naturalna stosowana w starym budownictwie powoduje dużą utratę ciepła i wzrost rachunków za ogrzewanie, dlatego wiele osób decyduje się na docieplenie domu i wymianę okien (np. na okna trzyszybowe).

Prawidłowy stan techniczny budynku

Zmodernizowany energetycznie dom przypomina trochę termos. Gwarantuje nam obniżenie utraty ciepła, ale także ograniczna naturalny przepływ powietrza. W takich budynkach zaczyna pojawiać się wilgoć, prowadząca następnie do powstawania grzybów i pleśni, a w konsekwencji do pogorszenia stanu technicznego całego budynku (nie pomijajmy także faktu, że mieszkanie czy pracowanie w takim miejscu jest po prostu bardzo niezdrowe).

Dobra wentylacja – czyli jaka?

Wentylacja naturalna może sprawdzić się w małych budynkach, ale należy pamiętać o jej odpowiednim zaprojektowaniu. W domach termomodernizowanych lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna.

Rekuperacja to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które daje nam czyste powietrze, przy jednoczesnym braku strat w energii. Wentylacja mechaniczna to także prosty montaż – rekuperator potrzebuje tylko zasilania prądem, bez żadnych dodatkowych wymogów. Odzyskuje on ciepło z powietrza odprowadzanego, ogrzewając nim powietrze wprowadzane. Warto zastanowić się nad tym rodzajem wentylacji podczas budowy domu, by w przyszłości cieszyć się mniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

Więcej informacji na temat rodzajów wentylacji znajdziecie w kolejnym naszym artykule na ten temat, który już wkrótce pojawi się na blogu. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony lub polubienia profilu naszej marki na FB – wówczas z pewnością nie ominie Was żadna istotna informacja.