Żródło: Echo Investment, Browary Warszawskie

Dobre połączenie – inwestycje mixed-use na fali

Żyjemy coraz szybciej, coraz bardziej intensywnie – chcemy rozwijać się zawodowo, dbać o własne pasje, uprawiać sporty, oddawać się rozrywkom, nie tracąc przy tym nawet chwili naszego cennego czasu. Wszystkie najważniejsze funkcje, które oferuje nam miasto, chcemy mieć na wyciągnięcie ręki. Taki tryb naszego życia ma wpływ na trendy w budownictwie. Jednym z ważniejszych kierunków obecnie są obiekty mixed-use czyli projekty, które celowo łączą w sobie różnorodne funkcje i spełniają oczekiwania niezależnych grup odbiorców.

Obiekty mixed-use i ich funkcje

Inwestycje wielofunkcyjne łączą w sobie kilka budynków w jednym – odnajdziemy tu funkcje mieszkalne, hotelowe, biurowe, rozrywkowe, a także kulturalne czy transportowe. Takie współistnienie różnych przestrzeni stwarza jej użytkownikom ogromny komfort, gdyż ułatwia codzienność i znacząco oszczędza czas. Osoby, które wybierają tego typu obiekty mają możliwość mieszkania, pracowania oraz odpoczywania bez częstej potrzeby opuszczania tej wygodnej dla siebie “strefy”.

Raport “Wielofunkcyjne. Charakterystyka inwestycji mixed-use w Polsce i na świecie”, który został opracowany przez specjalistów z ThinkCo, instytucji doradczej badającej zmiany zachodzące na rynku nieruchomości, wskazuje, że funkcjami dominującymi w tego typu obiektach jest handel (93%), biura (84%) oraz mieszkania (80%).(1) Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się elementem są jednak punkty gastronomiczne – stanowią one aż 95%. W ponad 61% obiektów występuje też funkcja kulturalna, która wyprzedza nawet hotele i edukację. Zaskakującym wydaje się fakt, że niewielkie, niezależne sklepy są znacznie ważniejsze dla budowy “miejsca” niż wielkopowierzchniowe obiekty handlowe.

Najważniejszym aspektem w tego typu obiektach jest odpowiednia dywersyfikacja produktów oraz najemców i odbiorców końcowych. Bardzo często takimi projektami zarządza jeden podmiot, który dba o właściwą “równowagę”. Takie przestrzenie są korzystne nie tylko z punktu widzenia inwestora, który może oczekiwać wyższych wycen, czy użytkowników, którzy wykorzystują różne funkcje, wcześniej niedostępne na danym obszarze. To również korzyść dla samorządów, które zyskują szansę na stworzenie nowego lokalnego centrum czy też rewitalizację mało atrakcyjnej części miasta.

Inwestycje typu mixed-use w Polsce

Rynek mixed-use w ostatnich latach odnotowuje wyraźne wzrosty. Na koniec 2021 r. dostępnych było 37 takich inwestycji w Polsce, co stanowi ponad dwa razy więcej w porównaniu do roku 2016 – można je znależć w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście. Na skorzystanie z obiektów wielofunkcyjnych decyduje się wiele firm, które są świadome, że tego typu lokalizacja przedsiębiorstwa jest istotną wartością dodaną dla ich pracowników. Wśród nich jest choćby firma Fujitsu, która podjęła decyzję o konsolidacji swoich łódzkich firm i przeniesieniu ich do Fuzji zrealizowanej przez Echo Inwestment. Deweloper ten dostrzegł trend na obiekty mixed-use, czyniąc go jednym z głównych założeń swojej strategii. Do ich miastotwórczych projektów tzw. “destinations” należą również Browary Warszawskie, przy których również współpracowaliśmy. Tutaj bardzo ważną wartością była także warstwa historyczna inwestycji, która pozwoliła na stworzenie niepowtarzalnej tożsamości tego miejsca. Wielofunkcyjny obiekt, powstały na terenie dawnego browaru Haberbusha i Scheiego, znakomicie wykorzystuje zabytkowy potencjał i stanowi naturalny punkt orientacyjny. Przestrzeń tworzą zrewitalizowane zabudowania, trzy biurowce oraz pięć budynków mieszkalnych, co niejako tworzy nowy fragment Warszawy.

 

(1)Raport – https://thinkco.pl/wielofunkcyjne-raport-mixed-use/