Żródło: Unsplash Josh Hemsley

Dom energooszczędny – ważne zmiany w budownictwie

Marzysz o własnym domu? A może chcesz rozbudować obecny budynek? Osoby budujące lub modernizujące swoje domy, muszą pamiętać o zmianach, które wprowadzono od 1 stycznia 2021. Wprowadzono bowiem bardziej rygorystyczne niż wcześniej normy dotyczące energooszczędności. Będzie cieplej, ale drożej? Sprawdźcie, na co musicie być przygotowani w tych kwestiach.

Zaostrzenie przepisów związane jest z dostosowaniem ich do norm unijnych, a także rozwoju nowych technologii budowlanych. To już trzecia taka aktualizacja w przeciągu ostatnich 7 lat. Wprowadzone zmiany mają wpływać nie tylko na oszczędność energetyczną budynków, ale docelowo ograniczać powstawanie zanieczyszczeń i chronić środowisko.

Standard energetyczny WT2021

Nowe Warunki Techniczne 2021 czyli w skrócie WT2021 dotyczą następujących kwestii:

  • współczynnika przenikania ciepła – poszczególne elementy budynku typu dach, podłogi, ściany, okna itd. powinny tracić mniej ciepła

  • zapotrzebowania domów na energię nieodnawialną – należy dążyć do tego, by dom stał się bardziej ekologiczny i energooszczędny;

  • popularyzacji ekologicznych źródeł ciepła – takich jak nowoczesne kotły grzewcze lub pompy ciepła wspierane fotowoltaiką .

Zmiany te dotyczą wszystkich budynków, dla których wniosek o pozwolenie na budowę złożono po 31 grudnia 2021. Co ważne, obowiązują one także w przypadku modernizacji lub rozbudowy starszego domu.

Nowe zaostrzenia nie mają wpływu na budowy, dla których wnioski o pozwolenie zostały złożone przed 31 grudnia 2021 – te inwestycje obowiązują łagodniejsze przepisy, nawet jeśli ostatecznie pozwolenie zostało wydane już w roku 2021.

Dzięki wprowadzonym zmianom nowe budynki staną się jeszcze bardziej energooszczędne, ponieważ obniżone zostały dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła. Co to oznacza w praktyce? Lepszej jakości materiały budowlane czy też konieczność wykorzystania grubszej izolacji. Przykładowo, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, przy temperaturze w pomieszczeniu większej lub równej 16 stopniom Celsjusza wynosi obecnie 0,20 (przed 2017 r. wynosił 0,25), z kolei dla dachów wynosi 0,15 (przed 2017 r. – 0,20). Zmiany dotyczą także okien i drzwi, ale tutaj wymagania są łagodniejsze.

Warunki te nie będą trudne do spełnienia, gdyż producenci już od dłuższego czasu przygotowywali się na wskazane zmiany i wiele dostępnych na rynku materiałów już od dawna te wymagania spełnia. Niestety prawdą jest jednak, że w związku z WT2021 koszty budowy wzrosną. Najbardziej pesymistyczne prognozy zakładają zwiększenie nakładów finansowych nawet o 30%, te bardziej optymistyczne – o kilka procent. Wydatki te jednak powinny zwrócić się już w trakcie użytkowania budynku, dzięki mniejszym rachunkom na ogrzewanie.