Żródło: Echo Investment, Browary Warszawskie

Czy Twój budynek posiada certyfikat BREEAM?

W obecnym budownictwie zwraca się uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale także komfort użytkowania i korzystny wpływ na środowisko naturalne. Właśnie dlatego opracowana została metoda certyfikacji budynków BREEAM, która ocenia również te kwestie. Aktualnie to jeden z najważniejszych systemów certyfikacji, który wyznacza standardy projektowania i ekologicznego budownictwa.

Certyfikat BREEAM – co to jest?

BREEAM to skrót od Building Research Establishment Environmental Assessment Method, oznaczający system certyfikacji wielokryterialnej budynków, który skupia się na ocenie jakości danej inwestycji. Metoda ta została przygotowana w 1990 r. w Wielkiej Brytanii przez BRE Global, aktualnie jest wykorzystywana w 77 krajach.

System BREEAM został tak opracowany, by możliwe było jego wykorzystanie na całym świecie, adaptując go do zróżnicowanych warunków geograficznych czy legislacyjnych. W Polsce myli się go często ze świadectwem charakterystyki energetycznej budynku, natomiast certyfikat BREEAM obejmuje znacznie więcej kwestii, a jego celem jest wyznaczanie nowych standardów w budownictwie.

W procesie certyfikacji konieczne jest zatrudnienie Asesora BREEAM. Budynek ubiegający się o certyfikat, podlega ocenie w dziesięciu kategoriach. Dotyczą one m.in. zarządzania projektem inwestycji, właściwości materiałów wykorzystywanych do budowy, komfortu użytkowania, poziomu zużycia energii w budynku, sposobów zarządzania gospodarką wodno-ściekową i odpadami,rozwiązań ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a także innowacyjności.

Obiekty z certyfikatem BREEAM

Wśród realizacji AC GRoup można znaleźć budynki, które osiągnęły doskonałe wyniki w certyfikacji BREEAM. Jednym z nich jest kompleks biurowy O3 Business Campus, który uzyskał certyfikat z wynikiem “Excellent”. Nasz zakres prac przeprowadzonych dla tego obiektu obejmował:
instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną
instalację odprowadzenia skroplin
instalację wod-kan
instalację obiegu pomp ciepła

Z kolei kompleks biurowy Mennica Legacy Tower, który również współtworzyliśmy, zakończył proces certyfikacji z wynikiem Outstanding, najwyższym wyróżnieniem w procesie certyfikacji rozwiązań proekologicznych. Projekt ten spełnił aż 88% wymagań – został doceniony m.in. za przyjazne środowisko pracy czy też możliwość naturalnej wentylacji. Ten najwyższy wynik należy do rzadkości, otrzymują go tylko obiekty, które zrealizują ponad 85% wymagań – ocena ta została wprowadzona do systemu w ostatnich latach, w celu wyróżnienia inwestycji, które wdrożyły wymagania na poziomie ponadpodstawowym. Wynik uzyskany przez Mennicę Legacy Tower świadczy o bardzo wysokim poziomie świadomości środowiskowej osób tworzących ten kompleks.

Innym obiektem, który otrzymał certyfikat BREEAM są Browary Warszawskie. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi realizacjami, które posiadają ten ważny certyfikat.