Pexels, Dimafromcrimea

Jak walczyć ze smogiem? Postaw na pompę ciepła

W okresie jesienno-zimowym naszym spacerom, marszom do pracy czy treningom po parku nieodłącznie towarzyszy on, wróg naszych płuc i układów oddechowych – smog. Niestety rozgościł się na dobre w naszych miastach, ale także mniejszych miejscowościach, a wszystko za sprawą emisji zanieczyszczeń motoryzacyjnych i przemysłowych, ale także w związku z niewłaściwym podejściem do ogrzewania budynków i stosowania złej jakości paliw. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog? Z jakich rozwiązań grzewczych warto skorzystać, by nie zatruwać siebie i innych?

Smog – cichy zabójca

Smog to temat, o którym głośno już od kilku lat, a Polska bije w nim niechlubne rekordy – aż 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie leży w naszym kraju!1 Niestety zanieczyszczone powietrze niesie nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia, powodując trudności z oddychaniem, duszności, stany zapalne, alergie, bóle w klatce piersiowej. Smog wywołuje także zaburzenia pracy serca i wzmaga rozwój chorób nowotworowych. Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadzili badania, które dowiodły, że w dniach alarmu smogowego liczba zgonów wzrasta aż o 6%.2 Możemy zmienić dietę, wprowadzić do swojego życia więcej ruchu, ale nie możemy przestać oddychać. Właśnie dlatego tak ważne jest szersze spojrzenie na problem zanieczyszczenia powietrza i wprowadzanie rozwiązań, które będą miały bezpośrednie przełożenie na poprawę jego jakości.

Niestety w naszym kraju wciąż większość korzysta z urządzeń grzewczych starego typu, w użytkowaniu których wykorzystuje się paliwo typu węgiel czy drewno. Polacy uznali, że w tego typu piecach można spalać… praktycznie wszystko. Wiele osób nie przestrzega zakazu palenia śmieci, w tym również odpadów plastikowych, typu butelki i opakowania po żywności, a nawet opon samochodowych, emitujących bardzo duże ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

Pompa ciepła – lepszy wybór dla Ciebie i środowiska

Osoby, którym nie jest obojętne własne zdrowie i komfort życia, powinny zainteresować alternatywne, ekologiczne sposoby ogrzewania domu, do których zaliczyć można pompy ciepła. Z roku na rok rozwiązania te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na ich energooszczędność, a także niskie koszty eksploatacji. Pozwalają na przetwarzanie energii pochodzącej z naturalnych zasobów: powietrza, wody i gruntu, na energię, która ogrzewa domy czy podgrzewa wodę użytkową. Do najważniejszych zalet pomp ciepła zaliczyć można ich bezobsługowość, wystarczy cykliczny serwis w celu utrzymania optymalnej pracy, nie wymagają również dodatkowego magazynowania paliwa, jak w przypadku pieców na ekogroszek czy pellet. Pompa ciepła jest podłączona do instalacji elektrycznej, ale może też korzystać z prądu wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne. Taki układ jest najbardziej korzystny pod względem finansowym, choć trzeba zaznaczyć, że pompy ciepła wykorzystują mniej prądu niż tradycyjne urządzenia grzewcze. Pobór energii elektrycznej jest na poziomie ok. 20%, a pozostała część dostarczana jest ze źródeł odnawialnych czyli jest zupełnie darmowa.

Koszty instalacji pompy ciepła są zróżnicowane i uzależnione od indywidualnych cech danej inwestycji. Można je dodatkowo zmniejszyć korzystając z ulgi termoizolacyjnej oraz rządowego programu “Czyste powietrze”.

Dotacja na pompy ciepła

Decydując się na wymianę starego urządzenia grzewczego i na termomodernizację budynku, warto skorzystać z rządowej dotacji, która pozwala uzyskać maksymalny zwrot kosztów na poziomie 32 tys. zł (37 tys. zł w przypadku pompy ciepła połączonej z PF). Od lipca 2021 r. zwiększone zostały progi dochodowe pozwalające na skorzystanie z dotacji. Ponadto w 1 lub 2 kwartale 2022 r. zostanie uruchomiony także program Moje Ciepło, który jest zbliżony do programu Mój Prąd dotyczącego fotowoltaiki. W przypadku tego Mojego Ciepła dofinansowanie będą mogły otrzymać osoby kupujące i montujące pompy ciepła w nowych domach. Warto zaznaczyć, że w ramach tego programu będzie można otrzymać refundację na koszty kwalifikowane, które zostały poniesione od 01.01.2021. To ważna informacja dla osób, które są w trakcie budowy swego domu lub rozważają tego typu inwestycje w przyszłym roku.

Zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas pakietami, a także do niezobowiązujących konsultacji z naszymi specjalistami, którzy doradzą optymalne rozwiązanie do Państwa oczekiwań i założeń budżetowych.

1 Źródło danych: https://syngeos.pl/raport/

2 j.w.