Źródło: Pexels, Skitterphoto

Najbardziej ekologiczne miasto w Polsce? Warszawa!

Zaskoczenie, niedowierzanie, a może nawet szokująca informacja? Warszawa wśród Polaków budzi skojarzenia związane z biznesem, rozwojem, większymi możliwościami, rozbudową i… korkami. Tymczasem zgodnie z raportem Impacts, przygotowanym przez międzynarodową firmę doradczą Savills, w stolicy Polski ponad 40 % powierzchni biurowej otrzymało zielony certyfikat, co pozwoliło jej znaleźć się w gronie najbardziej ekologicznych metropolii na świecie.

Zielona certyfikacja w Warszawie

Informacje od Savills potwierdzają, że w stolicy buduje się coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie pod kątem środowiskowym. W raporcie obok Warszawy, wymieniane są również Chicago, Nowy Jork, Houston i San Francisco. Savills zauważyło równocześnie, że wiele miast m.in. Berlin czy Oslo, stawia sobie o wiele bardziej ambitne założenia w zakresie zeroemisyjności, ale budynki biurowe z certyfikatami WELL, BREEM, LEED stanowią tam niecałe 20% wszystkich powierzchni biurowych. Wg Chrisa Cummingsa, dyrektora grupy doradczej Savills Earth na rynku zauważalna jest silna rywalizacja o budynki, które spełniają wysokie normy środowiskowe. Do modernizacji istniejących zasobów biurowych będą dążyć, zarówno najemcy, jak i inwestorzy.

Mimo tego oczywistym jest fakt, że dobór odpowiedniej certyfikacji zrównoważonych budynków może stanowić jedynie uzupełnienie dużo szerszej strategii ESG, która zakłada drogę do neutralności klimatycznej. Przypominamy, że już od 2030 roku kryterium zeroemisyjności będą musiały spełniać nowo powstające budynki, natomiast w 2050 również istniejące.

Warszawa dba o klimat

Ekologiczność Warszawy potwierdza również inny raport firmy Knight Frank – Active Capital, w którym oceniono poziom zrównoważenia miast według zielonej certyfikacji budynków, ale także ilości terenów zielonych, działań ograniczających zmiany klimatyczne czy presji urbanistycznej. Badanie objęło 286 miast na świecie, a Warszawa zajęła 20 miejsce w rankingu! Najbardziej ekologicznymi miastami okazały się być Londyn i Paryż. Dla porównania Kraków znalazł się dopiero na 65 pozycji, a Wrocław na 89. Na te lokaty miała przede wszystkim wpływ niska jakość powietrza i negatywne skutki urbanizacji.

Warszawiacy mogą pochwalić się także całkiem niezłym wynikiem zazielenienia obszarów zurbanizowanych. Wg HUGSI Index 2020 zajęła 23 miejsce na świecie (z wynikiem 51% powierzchni miasta) – dla porównania w Krakowie tereny zielone zajmują 57% powierzchni (dzięki czemu stolica Małopolski uplasowała się na 3 miejscu, ustępując Dortmundowi i Wilnu. Do poprawy jest z pewnością dostęp do rowerów miejskich, gdyż w Warszawie na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 3,25 rowera miejskiego (w Paryżu 11 rowerów na 1000 mieszkańców).

Zrównoważone budownictwo Warszawy

W Warszawie realizowanych jest coraz więcej działań, które mają sprzyjać neutralności klimatycznej. Warszawski Standard Zielonego Budynku to kolejna inicjatywa miasta na rzecz zrównoważonego budownictwa. Będzie to zbiór zasad i wymagań w zakresie gospodarowania wodą, efektywności energetycznej czy zaopatrzenia w ciepło i chłód.

Informacje płynące z raportów napawają optymizmem, ale najwyższy czas, by za coraz bardziej zieloną Warszawą podążyły również inne polskie miasta. Mamy nadzieję, że zielone inwestycje staną się normą, gdyż jest to szansa na lepszą, zdrowszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Źródła:
https://www.propertynews.pl/biura/warszawa-wsrod-najbardziej-ekologicznych-biurowych-metropolii-na-swiecie,102132.
htmlhttps://www.propertynews.pl/raporty/najbardziej-ekologiczne-miasta-w-europie-warszawa-w-pierwszej-20,96082.
htmlhttps://um.warszawa.pl/-/co-warszawa-robi-dla-klimatu