Żródło: Unsplash, Nastuh Abootalebi

Przedsiębiorco, sprawdź jak oszczędzać energię

Zarówno Polska, jak i cała Europa stanęły w obliczu kryzysu energetycznego w skali, która nie miała miejsca od ponad 40 lat. Galopujące ceny węgla, gazu oraz prądu budzą strach nie tylko wśród osób prywatnych w kontekście ich gospodarstw domowych, ale również wśród przedsiębiorców, którzy niepokoją się o swoje biznesy. W wielu polskich miastach samorządowcy wdrażają już plany oszczędzania energii m.in. poprzez wygaszanie latarni o określonych porach. Obecna sytuacja spowodowana jest nie tylko tym co się dzieje na rynku surowców energetycznych, ale stanowi także konsekwencję odkładania w czasie decyzji dotyczących modernizacji polskiej energetyki. Poniżej podpowiadamy, jakie działania warto podjąć, by nieco zmniejszyć rachunki za energię.

Ta zima dla wielu Polaków z pewnością będzie trudniejsza – nie tylko będzie nam zimniej, ale poważnie uszczuplą się nasze portfele. Rządy europejskie zalecają zaopatrzenie się w agregaty… oraz swetry i grube skarpety. Firmy muszą sięgnąć po możliwości optymalizowania zużycia energii, których jest przynajmniej kilka – od edukowania pracowników i zmianach ich nawyków, po odpowiednio dobrane taryfy i modernizację budynków.

Sposoby na oszczędzanie energii w biurze

W zależności od wielkości firmy koszty energii elektrycznej mogą być znaczącą częścią wszystkich kosztów prowadzenia działalności, dlatego też warto je stale monitorować. Ważnym aspektem będzie przygotowanie i wdrożenie polityki oszczędzania energii w przedsiębiorstwie.

Do najprostszych rozwiązań, które można natychmiast wprowadzić w każdej przestrzeni biurowej są:

  • wykorzystywanie światła naturalnego w maksymalnym zakresie (odsłonięcie rolet, żaluzji, usunięcie przesłon, które ograniczają dopływ światła)

  • gaszenie światła w pomieszczeniach nieużytkowanych przez pracowników (np. stołówki, szatnie, sale konferencyjne)

  • wyłączanie komputerów i innych urządzeń przed wyjściem z pracy (często zdarza się, że pracownicy pozostawiają urządzenia w trybie stand-by)

  • drukowanie wyłącznie niezbędnych dokumentów (to również oszczędność papieru i sposób na oszczędzanie zasobów naszej planety)

  • optymalizacja klimatyzacji i nie nadużywanie jej

Przegląd klimatyzacji i ogrzewania

Budynki odpowiadają za zużycie ok. 40% energii elektrycznej na świecie, natomiast systemy HVAC wykorzystują połowę tego zużycia czyli 20%. Liczby te nie tylko robią wrażenie, ale wyraźnie pokazują, że warto optymalizować działania w tym zakresie. Wiele przestrzeni biurowych było dotychczas przegrzewanych, co nie powinno mieć miejsca przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji. Systemy HVAC powinny dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków wewnętrznych i zewnętrznych.

Cykliczny przegląd i serwis instalacji klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania mają istotny wpływ na efektywność energetyczną. Warto zmodernizować automatykę sterowniczą przed zbliżającym się sezonem grzewczym oraz zapoznać się z pozostałymi możliwościami optymalizacji instalacji HVAC – nasi specjaliści chętnie zapoznają się z potrzebami Państwa przedsiębiorstwa i przygotują odpowiednie rozwiązania.